Bruno 6 Light Chandelier
16 In Stock
SKU: 514172BPN
Description
A Classic Mid-Century Modern silhouette gets a buttoned-up makeover with rotating Matte Black shades that can be arranged to meet the design of the space. Complemented by a Polished Chrome finish, this collection would be right at home in a transitional or even contemporary setting.
Additional Information
| Collection | Bruno |
|---|---|
| Design Style | Modern |
| Material | Steel |
| Dimensions (in) | W: 34"D: 34" H: 12" L: 34" OAH: 48" |
| Mounting Plate Dimensions (in) | W: 5"D: 5" H: 1" L: 5" |
| Finish | Matte Black w/ Polished Nickel |
| Wire Length | 96 |
| Voltage | 120 |
| Lamping | (6) 40W E12 Candelabra (G16.5) |
| Bulb Type | E12 Candelabra (G16.5) |
| Bulbs Included | No |
| Dimmable | Yes |
| Dimmer Type | Refer to bulb manufacturer for compatibility |
| Safety Rating | UL – ETL |
| UPC Code | 0720062484340 |
| Lead Time | 2-4 Business Days |
| Hanging Weight | 17 Lbs. |
| Rating Location | Indoor Dry |






