Tahoe 5 Light Chandelier
18 In Stock
SKU: 513471BPN
Description
Kalco?s Tahoe Collection takes the best of Mid-Century Modern elements and marries those to more contemporary styling to create a 5 or 7-light Chandelier and 10-inch Wall Sconce that would be comfortable in a variety of design schemes. Matte Black with Polished Nickel steel and fabric shades.
Additional Information
| Collection | Tahoe |
|---|---|
| Design Style | Contemporary |
| Material | Steel Fabric |
| Dimensions (in) | W: 26"D: " H: 19" L: 26" OAH: 49" |
| Mounting Plate Dimensions (in) | W: 5"D: 5" H: 1" L: 5" |
| Finish | Matte Black w Polished Nickel |
| Wire Length | 96 |
| Voltage | 120 |
| Lamping | (5) 40W E12 Candelabra |
| Bulb Type | Candelabra |
| Bulbs Included | No |
| Dimmable | Yes |
| Dimmer Type | Refer to bulb manufacturer for compatibility |
| Safety Rating | UL – ETL |
| UPC Code | 0720062480236 |
| Lead Time | 2-4 Business Days |
| Hanging Weight | 9 Lbs. |
| Rating Location | Indoor Dry |






