Chester Large Pendant
7 In Stock
SKU: 403850CP
Description
The clean lines of the Chester outdoor series will be the welcome for any styles home. Constructed of Aluminum and featuring Beveled Glass Panels and finished in Copper Patina.
Additional Information
| Collection | Chester Outdoor |
|---|---|
| Design Style | Modern |
| Material | Aluminum, Glass |
| Dimensions (in) | W: 8" H: 14" OAH: 62" |
| Mounting Plate Dimensions (in) | W: 5" H: 0.75" |
| Finish | Copper Patina |
| Wire Length | 96 |
| Voltage | 120 |
| Lamping | (4) 60W E12 Candelabra |
| Bulb Type | E12 Candelabra |
| Bulbs Included | No |
| Chain Length (in) | 48 |
| Dimmable | Yes |
| Dimmer Type | Refer to bulb manufacturer for compatibility |
| Safety Rating | UL – ETL |
| UPC Code | 0720062284940 |
| Lead Time | 2-4 Business Days |
| Hanging Weight | 11 Lbs. |
| Rating Location | Outdoor Wet |






