Drew Tall ADA LED Wall Sconce
42 In Stock
SKU: 404922MB
Description
Inspired by industrial cooling fins, the Matte Black (MB) Drew Outdoor Collection radiates light from driverless LEDs. An unassuming frame offers stark contrast from day to night, and the single light version can be oriented for Dark Sky applications.
Additional Information
| Collection | Drew |
|---|---|
| Design Style | Casual Luxury |
| Material | Stainless Steel |
| Dimensions (in) | W: 5" H: 19" L: 4" E: 4" |
| Mounting Plate Dimensions (in) | W: 5" H: 5" L: 1" |
| Finish | Matte Black |
| Wire Length | 7 |
| Voltage | 120 |
| Lamping | LED |
| Watts / Kelvins / CRI / Lumens | 11W / 3000K / 90CRI / 1600LM |
| Bulb Type | LED |
| Bulbs Included | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Dimmer Type | ELV Dimmers (not included) |
| Safety Rating | UL – ETL |
| UPC Code | 0720062449134 |
| Lead Time | 2-4 Business Days |
| Hanging Weight | 3 Lbs. |
| Rating Location | Outdoor Wet |






