Harper 19 Inch Pendant
18 In Stock
SKU: 506850FG
Description
A coastal inspired design constructed of hand forged iron with painted driftwood accents and Florence gold bandings and hardware. Available in many configurations including orbs, chandeliers, wall and semi-flush mounts.
Additional Information
| Collection | Harper |
|---|---|
| Design Style | Farmhouse |
| Material | Hand Forged Iron |
| Dimensions (in) | D: 19" H: 25" OAH: 76" |
| Mounting Plate Dimensions (in) | W: 5" H: 1" |
| Finish | Florence Gold |
| Wire Length | 96 |
| Voltage | 120 |
| Lamping | (5) 60W E12 Candelabra |
| Bulb Type | E12 Candelabra |
| Bulbs Included | No |
| Chain Length (in) | 48 |
| Dimmable | Yes |
| Dimmer Type | Refer to bulb manufacturer for compatibility |
| Safety Rating | UL – ETL |
| UPC Code | 0720062358894 |
| Lead Time | 2-4 Business Days |
| Hanging Weight | 15 Lbs. |
| Rating Location | Indoor Dry |






