Ponti 6 Light ADA Bath
17 In Stock
SKU: 513136BNB
Description
In the Ponti Collection, Mid-Century Modern design shines. The two-tone Matte Black/New Brass finish refreshes this antique-inspired silhouette, while clear glass highlights the charm of the candelabra bulbs. Ponti comes in sconce, vanity, flush mount and chandelier options, ready to brighten up your living room or bathroom.
Additional Information
| Collection | Ponti |
|---|---|
| Design Style | Mid-Century Modern |
| Material | Steel, Glass |
| Dimensions (in) | W: 30"D: " H: 8" L: 4" E: 4" |
| Mounting Plate Dimensions (in) | W: 6"D: 6" H: 6" L: 1" |
| Finish | Matte Black w New Brass |
| Wire Length | 7 |
| Voltage | 120 |
| Lamping | (6) 40W E12 Candelabra |
| Bulb Type | Candelabra |
| Bulbs Included | No |
| Dimmable | Yes |
| Dimmer Type | Refer to bulb manufacturer for compatibility |
| Safety Rating | UL – ETL |
| UPC Code | 0720062480311 |
| Lead Time | 2-4 Business Days |
| Hanging Weight | 5 Lbs. |
| Rating Location | Indoor Damp |






