Ponti 3 Light Semi Flush
39 In Stock
SKU: 513141BNB
Description
The Ponti Collection exhibits mid-century design with a petite cone shaped diffuser for a modern touch. Available in a fashionable 2-tone Matte Black w/ New Brass (BNB) finish. The vanity collection will create a clean, new-antique look in your bathroom.
Additional Information
| Collection | Ponti |
|---|---|
| Design Style | Mid-Century Modern |
| Material | Steel, Glass |
| Dimensions (in) | W: 15"D: 15" H: 6" L: 15" |
| Mounting Plate Dimensions (in) | W: 5"D: 5" H: 1" L: 5" |
| Finish | Matte Black w New Brass |
| Wire Length | 12 |
| Voltage | 120 |
| Lamping | (3) 40W E12 Candelabra |
| Bulb Type | E12 Candelabra |
| Bulbs Included | No |
| Dimmable | Yes |
| Dimmer Type | Refer to bulb manufacturer for compatibility |
| Safety Rating | UL – ETL |
| UPC Code | 0720062475065 |
| Lead Time | 2-4 Business Days |
| Hanging Weight | 2 Lbs. |
| Rating Location | Indoor Dry |






