DuPont 4 Light Square Convertible Pendant – Semi Flush Mount
4 In Stock
SKU: 500570CH
Description
The Dupont Collection is offered in a Polished Chrome finish with Off-White Silk shades, a bottom diffuser and Optic Crystal Accents.
Additional Information
| Collection | Dupont |
|---|---|
| Design Style | Modern |
| Material | Plated Steel, Optic Crystal, Silk |
| Dimensions (in) | W: 14" H: 16.5" L: 14" OAH: 68" |
| Mounting Plate Dimensions (in) | W: 6.25" H: 1" |
| Finish | Chrome |
| Wire Length | 72 |
| Voltage | 120 |
| Lamping | (4) 40W E12 Candelabra |
| Bulb Type | E12 Candelabra |
| Bulbs Included | No |
| Chain Length (in) | 48 |
| Dimmable | Yes |
| Dimmer Type | Refer to bulb manufacturer for compatibility |
| Safety Rating | UL – ETL |
| UPC Code | 0720062281727 |
| Lead Time | 2-4 Business Days |
| Hanging Weight | 12 Lbs. |
| Rating Location | Indoor Dry |






