Emery 28 Inch Pendant
5 In Stock
SKU: 506452MG
Description
Modern Gold ring layers create a simple silhouette for a modern Transitional or Industrial look.
Additional Information
| Collection | Emery |
|---|---|
| Design Style | Mid-Century Modern |
| Material | Steel |
| Dimensions (in) | D: 28" H: 18" OAH: 70" |
| Mounting Plate Dimensions (in) | W: 5" H: 1" |
| Finish | Modern Gold |
| Wire Length | 96 |
| Voltage | 120 |
| Lamping | (6) 60W E12 Candelabra |
| Bulb Type | E12 Candelabra |
| Bulbs Included | No |
| Chain Length (in) | 48 |
| Dimmable | Yes |
| Dimmer Type | Refer to bulb manufacturer for compatibility |
| Safety Rating | UL – ETL |
| UPC Code | 0720062360859 |
| Lead Time | 2-4 Business Days |
| Hanging Weight | 28 Lbs. |
| Rating Location | Indoor Dry |






