Marcel 3 Light Chandeleir
17 In Stock
SKU: 513771BNB
Description
Taking its cues from classic Mid-Century Modern design, Marcel combines Matte Black with New Brass for a fresh take on retro.
Additional Information
| Collection | Marcel |
|---|---|
| Design Style | Mid-Century Modern |
| Material | Steel |
| Dimensions (in) | W: 24"D: 24" H: 18" L: 24" OAH: 54" |
| Mounting Plate Dimensions (in) | W: 5"D: 5" H: 1" L: 5" |
| Finish | Matte Black w/ New Brass |
| Wire Length | 96 |
| Voltage | 120 |
| Lamping | (3) 40W E12 Candelabra (G16.5) |
| Bulb Type | E12 Candelabra (G16.5) |
| Bulbs Included | No |
| Dimmable | Yes |
| Dimmer Type | Refer to bulb manufacturer for compatibility |
| Safety Rating | UL – ETL |
| UPC Code | 0720062484210 |
| Lead Time | 2-4 Business Days |
| Hanging Weight | 12 Lbs. |
| Rating Location | Indoor Dry |






