Marcel 1 Light Wall Sconce
28 In Stock
SKU: 513721BNB
Description
Taking its cues from classic Mid-Century Modern design, Marcel combines Matte Black with New Brass for a fresh take on retro.
Additional Information
| Collection | Marcel |
|---|---|
| Design Style | Mid-Century Modern |
| Material | Steel |
| Dimensions (in) | W: 9" H: 15" L: 11" E: 11" |
| Mounting Plate Dimensions (in) | W: 5"D: 5" H: 5" L: 1" |
| Finish | Matte Black w/ New Brass |
| Wire Length | 7 |
| Voltage | 120 |
| Lamping | (1) 40W E12 Candelabra (G16.5) |
| Bulb Type | E12 Candelabra (G16.5) |
| Bulbs Included | No |
| Dimmable | Yes |
| Dimmer Type | Refer to bulb manufacturer for compatibility |
| Safety Rating | UL – ETL |
| UPC Code | 0720062484203 |
| Lead Time | 2-4 Business Days |
| Hanging Weight | 4 Lbs. |
| Rating Location | Indoor Damp |






