Portland 10 Inch LED Flush Mount
16 In Stock
SKU: 512141PN
Description
The Portland Collection offers a great variety of options for the kitchen, powder room, mudroom and more. Simple globe or oval shapes are easy to coordinate in any room. Available in Polished Nickel (PN) or Winter Brass (WB).
Additional Information
| Collection | Portland |
|---|---|
| Design Style | Contemporary |
| Material | Steel, Fresnel Glass |
| Dimensions (in) | W: 10"D: 10" H: 6" L: 10" |
| Mounting Plate Dimensions (in) | W: 10"D: 10" H: 1" L: 10" |
| Finish | Polished Nickel |
| Wire Length | 12 |
| Voltage | 120 |
| Lamping | LED |
| Watts / Kelvins / CRI / Lumens | 13W / 2700K / 90CRI / 900LM |
| Bulb Type | LED |
| Bulbs Included | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Dimmer Type | Refer to bulb manufacturer for compatibility |
| Safety Rating | UL – ETL |
| UPC Code | 0720062474372 |
| Lead Time | 2-4 Business Days |
| Hanging Weight | 8 Lbs. |
| Rating Location | Indoor Dry |






