Eames Tall ADA LED Wall Sconce
42 In Stock
SKU: 405022MB
Description
With an open, geometric frame the Eames Outdoor Collection, offered in Matte Black (MB), is stylishly architectural and modern. Lit by driverless LEDs, the single light version can be oriented for Dark Sky applications.
Additional Information
| Collection | Eames |
|---|---|
| Design Style | Casual Luxury |
| Material | Stainless Steel |
| Dimensions (in) | W: 5" H: 19" L: 4" E: 4" |
| Mounting Plate Dimensions (in) | W: 5" H: 5" L: 1" |
| Finish | Matte Black |
| Wire Length | 7 |
| Voltage | 120 |
| Lamping | LED |
| Watts / Kelvins / CRI / Lumens | 11W / 3000K / 90CRI / 1600LM |
| Bulb Type | LED |
| Bulbs Included | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Dimmer Type | ELV Dimmers (not included) |
| Safety Rating | UL – ETL |
| UPC Code | 0720062449158 |
| Lead Time | 2-4 Business Days |
| Hanging Weight | 1 Lbs. |
| Rating Location | Outdoor Wet |






