Bombay 2 Light ADA Wall Bracket
7 In Stock
SKU: 312621CH
Description
The Bombay features wall sconces constructed of plated cast metal. The chrome version features a solid ash wood banding gently tucked under the shade and the gold plated version features a 2 tone finish, both are accented with off-white linen shades.
Additional Information
| Collection | Bombay |
|---|---|
| Design Style | Modern |
| Material | Cast Metal, Steel, Ashwood, Linen |
| Dimensions (in) | W: 12" H: 12.5" E: 4" |
| Mounting Plate Dimensions (in) | W: 7.75" H: 5.75" L: 0.75" |
| Finish | Chrome |
| Wire Length | 6 |
| Voltage | 120 |
| Lamping | (2) 40W E12 Candelabra |
| Bulb Type | E12 Candelabra |
| Bulbs Included | No |
| Dimmable | Yes |
| Dimmer Type | Refer to bulb manufacturer for compatibility |
| Safety Rating | UL – ETL |
| UPC Code | 0720062284599 |
| Lead Time | 2-4 Business Days |
| Hanging Weight | 4 Lbs. |
| Rating Location | Indoor Dry |






