Ashland Large Wall Sconce
37 In Stock
SKU: 405522BSG
Description
Kalco?s Ashland Wall Sconce collection combines 1-light, 2-light and 3-light long-stemmed industrial-style fixtures with a stainless steel cage to offer a unique take on outdoor lighting. Mixed materials of matte black with sanded gold add another dimension to this contemporary yet causal exterior light.
Additional Information
| Collection | Ashland |
|---|---|
| Design Style | Contemporary |
| Material | Stainless Steel |
| Dimensions (in) | W: 12"D: " H: 38" L: 6" E: 6" |
| Mounting Plate Dimensions (in) | W: 12" H: 38" L: 1" |
| Finish | Matte Black w Sanded Gold |
| Wire Length | 7 |
| Voltage | 120 |
| Lamping | (6) 40W E26 Medium |
| Bulb Type | Medium Based |
| Bulbs Included | No |
| Dimmable | Yes |
| Dimmer Type | Refer to bulb manufacturer for compatibility |
| Safety Rating | UL – ETL |
| UPC Code | 0720062480397 |
| Lead Time | 2-4 Business Days |
| Hanging Weight | 6 Lbs. |
| Rating Location | Outdoor Dry |






