Lennox 9 Inch Mini Pendant
14 In Stock
SKU: 513311MB
Description
The Lennox is a modern globe pendant available in three finish options; Polished Nickel (PN), New Brass (NB) and Matte Black (MB). The Lennox Collection is a great option for kitchen islands and counters.
Additional Information
| Collection | Lennox |
|---|---|
| Design Style | Contemporary |
| Material | Steel, Glass |
| Dimensions (in) | W: 9"D: 9" H: 27" L: 9" OAH: 63" |
| Mounting Plate Dimensions (in) | W: 6"D: 6" H: 1" L: 6" |
| Finish | Matte Black |
| Wire Length | 96 |
| Voltage | 120 |
| Lamping | (1) 40W E12 Candelabra |
| Bulb Type | E12 Candelabra |
| Bulbs Included | No |
| Dimmable | Yes |
| Dimmer Type | Refer to bulb manufacturer for compatibility |
| Safety Rating | UL – ETL |
| UPC Code | 0720062474990 |
| Lead Time | 2-4 Business Days |
| Hanging Weight | 5 Lbs. |
| Rating Location | Indoor Dry |






