Milo 1 Light Mini Pendant
35 In Stock
SKU: 310410BVB
Description
Trendy Mid-Century inspired design with dual LED lamping for maximum efficiency. The MILO Collection features a variety of configurations to fit every space, from sconce and entry to dining. Introduced in June of 2016 in a sleek Matte Black with Vintage Brass accents, Kalco has added a Warm White finish, also featuring vintage brass accents.
Additional Information
| Collection | Milo |
|---|---|
| Design Style | Mid-Century Modern |
| Material | Plated Steel |
| Dimensions (in) | D: 5" H: 12" OAH: 107" |
| Mounting Plate Dimensions (in) | W: 5" H: 1" |
| Finish | Black and Vintage Brass |
| Wire Length | 48 |
| Voltage | 120 |
| Lamping | G9 LED |
| Watts / Kelvins / CRI / Lumens | 3W / 3000K / 90CRI / 300LM |
| Bulb Type | G9 LED |
| Bulbs Included | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Dimmer Type | Refer to bulb manufacturer for compatibility |
| Cable Length (in) | 48 |
| Safety Rating | UL – ETL |
| UPC Code | 0720062296899 |
| Lead Time | 2-4 Business Days |
| Hanging Weight | 2 Lbs. |
| Rating Location | Indoor Dry |






