Ascher 1 Light Wall Sconce
20 In Stock
SKU: 513021WB
Description
The Ascher is a traditional hurricane collection that has been updated for sophisticated 21st century interiors. Double ring details in the Winter Brass (WB) frame hold the frosted glass hurricanes. This collection follows the Kalco tradition of function and beauty in harmony.
Additional Information
| Collection | Ascher |
|---|---|
| Design Style | Transitional |
| Material | Steel, Glass |
| Dimensions (in) | W: 6" H: 9" L: 8" E: 8" |
| Mounting Plate Dimensions (in) | W: 5"D: 5" H: 5" L: 1" |
| Finish | Winter Brass |
| Wire Length | 7 |
| Voltage | 120 |
| Lamping | (1) 40W E12 Candelabra |
| Bulb Type | E12 Candelabra |
| Bulbs Included | No |
| Dimmable | Yes |
| Dimmer Type | Refer to bulb manufacturer for compatibility |
| Safety Rating | UL – ETL |
| UPC Code | 0720062475003 |
| Lead Time | 2-4 Business Days |
| Hanging Weight | 2 Lbs. |
| Rating Location | Indoor Damp |






