DuPont 2 Light Wall Bracket
21 In Stock
SKU: 500522CH
Description
The Dupont Collection is offered in a Polished Chrome finish with Off-White Silk shades, a bottom diffuser and Optic Crystal Accents.
Additional Information
| Collection | Dupont |
|---|---|
| Design Style | Modern |
| Material | Plated Steel, Optic Crystal, Silk |
| Dimensions (in) | W: 14" H: 11" E: 4" |
| Mounting Plate Dimensions (in) | W: 5.25" H: 1" L: 5.25" |
| Finish | Chrome |
| Wire Length | 6 |
| Voltage | 120 |
| Lamping | (2) 40W E12 Candelabra |
| Bulb Type | E12 Candelabra |
| Bulbs Included | No |
| Dimmable | Yes |
| Dimmer Type | Refer to bulb manufacturer for compatibility |
| Safety Rating | UL – ETL |
| UPC Code | 0720062281710 |
| Lead Time | 2-4 Business Days |
| Hanging Weight | 6 Lbs. |
| Rating Location | Indoor Dry |






